SCHODY DREWNIANE KLASYCZNE Z KAPINOSEM
Schody klasyczne z kapinosem to idealne rozwiązanie dla inwestorów ceniących sobie tradycyjny styl wykonania i elegancję. Schody klasyczne składają się ze stopni drewnianych, podstopnic, listew przyściennych oraz balustrady. Coraz częściej w domach jednorodzinnych schody drewniane oprócz łącznika pomiędzy kondygnacjami spełniają bardzo ważną funkcję wystroju wnętrza. Zazwyczaj schody usytuowane są w miejscach widocznych z salonu i są elementem przykuwającym uwagę gości odwiedzających nasze domy lub mieszkania. Pokrótce opiszemy możliwości konfiguracji takich schodów oraz ich cechy charakterystyczne.
CZYM JEST „KAPINOS”?
Kapinos jest to wysunięta przed podstopnicę o 25 mm część stopnia drewnianego. Zadaniem kapinosa jest zwiększenie głębokości stopnia (przestrzeń na stopę). Schody drewniane z kapinosem stosowane są od bardzo dawna. Zazwyczaj przed kapinosem wyfrezowany jest specjalny kanał, w którym umieszcza się podstopnicę. Do schodów klasycznych z kapinosem mamy możliwość dostosowania podstopnic – można je wykonać zarówno z drewna, płyty MDF lub ze szkła lacobel. Dodatkowym atutem zastosowania kapinosa jest możliwość zainstalowania oświetlenia LED. W większości przypadków w kapinosie wyfrezowany jest kanał pod korytko o wymiarach 16×8 mm.
PODSTOPNICE DO SCHODÓW KLASYCZNYCH Z KAPINOSEM
MDF
Najchętniej wybieranym i polecanym materiałem wykonania podstopnic jest płyta MDF obustronnie laminowana o grubości 18 mm – w dowolnym kolorze. Płyta MDF do głębokiego frezowania jest odporna na zarysowania, obicia i wilgoć. Jest to bardzo praktyczny materiał ze względu na swoją bezawaryjność i łatwość w utrzymaniu. Podstopnice tego typu przykręcane są dolnych stopni za pomocą wkrętów hartowanych, natomiast górna część podstopnicy wsunięta jest w kanał schodowy i nabita na kołki drewniane i klej.
DREWNO
Kolejnym chętnie wybieranym materiałem na podstopnice drewniane jest drewno tego samego gatunku co stopnie drewniane o grubości 20 mm. Podstopnice drewniane można olejować w innym kolorze, odcinając je od stopni drewnianych. Montaż podstopnic drewnianych odbywa się praktycznie tak samo jak tych wykonanych z MDFu.