Schody dywanowe na beton
Schody dywanowe na beton charakteryzują się minimalistycznym stylem wykonania, prostotą i elegancją. Schody dywanowe przypominają spływający dywan pomiędzy kondygnacjami. Schody dywanowe względem klasycznych schodów różnią się brakiem kapisnosa (wysuniętego o 25 mm przed podstopnice noska). Elementy składające się na schody dywanowe na beton to stopnie i podstopnice wykonane z tego samego materiału o grubośći 40 mm. Stopnie wraz z podstopnicami są ze sobą sklejane przy produkckji tworząc zwartą bryłę. Na schody dywanowe warto wybrać twardy gatunek drewna – dąb lub jesion. Są to materiały w pewnym stopniu odporne na uszkodzenia mechaniczne.
Powyższe zdjęcia przedstawiają schody drewniane dywanowe na beton w układzie zabiegowym. Układ zabiegowy posiada zazwyczaj kilka stopni prostych, mały spocznik i stopnie trójkątne tzw. „zabiegi”. Schody zostały wykonane z drewna dębowego o grubości 40 mm w strukturze szczotkowanej. Powłoka zabezpieczająca elementy drewniane to olej w technologii LED UV VESTING. Zaletą tego typu olejów jest fakt, że drewno nie zmienia odcieniu nałożonego koloru w przypadku dużego nasłonecznienia klatki schodowej. Balustrada spawana z płaskownika 20×6 mm + malowanie proszkowe.
Czy warto zdecydować się na schody dywanowe na beton?
Schody dywanowe na beton to coraz popularniejszy wybór wśród klientów budujących domy. Schody w dzisiejszych czasach nie spełniają jednej roli, oprócz głównej funkcji – łącznika pomiędzy kondygnacjami spełniają bardzo ważną rolę estetyczn – mają przykuwać uwagę. Schody dywanowe na beton występują w kilku układach: proste, zabiegowe, ze spocznikiem.
Schody dywanowe z balustradą szklaną
Do schodów dywanowych na beton można zamontować wiele balustrad począwszy od drewnianych, stalowych, szklanych lub w połączeniu kilku tych elementów. Najchętniej wybieraną opcją jest jednak balustrada szklana wpuszczana w specjalnym wyfrezowanym kanale. Grubości i rodzaje szkła pozostają do wyboru klienta. Najczęściej są to szkła hartowane FLOAT o grubości 10 mm. Szkło występuje także w innych grubościach, kolorystyce i rodzaju wykonania. Szkło nadaje schodom nowoczesnego designu, przejrzystości a przede wszystkim jest bezpiecze.
Montaż i użytkowanie schodów dywanowych
Schody dywanowe na beton montuje się trudniej od schodów klasycznych. Montaż „dywanówek” wymaga precyzyjnego pomiaru i wykonania odpowiedniego projektu. Podczas montażu nie ma miejsca na zmniejszanie lub zwiększanie wysokości poszczególnych stopni jak również głębokości – każdy stopień ma podfrezowany kanał na „obce pióro”, które jest bardzo ważnym elementem konstukcjyjnym takich schodów.
Schody dywanowe na beton użytkuje się tak samo jak schody klasyczne. Drewno jest materiałem higroskopijmym i trzeba o nie dbać w szczególny sposób – nie wolno zalewać go wodą i myć chemicznymi środkami oraz trzeba dbać o odpowiednią wilgotność w domu, która powinna mieścić się w przedziale 45 – 50 %.