Schody drewniane zabiegowe
Schody drewniane zabiegowe to rodzaj schodów, które zawijają się lub skręcają wokół centralnego pionu, często w kształcie spirali lub łukowym. Charakteryzują się one krętymi stopniami, które pozwalają na oszczędność przestrzeni w porównaniu do tradycyjnych schodów prostych. Schody zabiegowe są popularne w budynkach, gdzie istnieje ograniczona przestrzeń, na przykład w mieszkaniach, loftach, czy też we wnętrzach o nietypowych kształtach. Są one także często stosowane jako ozdoba architektoniczna, dodając elegancji i unikalnego charakteru wnętrzu.
Materiały na schody drewniane zabiegowe
Schody drewniane zabiegowe można zrobić z różnych gatunków drewna, w zależności od preferencji estetycznych, trwałości i budżetu. Oto kilka popularnych opcji:
Dąb: Jest to jedno z najczęściej wybieranych drewnianych gatunków do schodów. Dąb jest twardy, trwały i charakteryzuje się pięknym, naturalnym wykończeniem.
Buk: Buk jest kolejnym popularnym wyborem ze względu na swoją twardość i trwałość. Jest też mniej podatny na odkształcenia niż niektóre inne gatunki drewna.
Jesion: Jesion to twardy gatunek drewna o naturalnym, żywym wyglądzie. Jest trwały i stosunkowo łatwy w obróbce. Jesion charakteryzuje się rozłożystym usłojeniem i różnorodną kolorystyką poszczególnych stopni.
Schody zabiegowe – balustrada i podstopnice
Decydując się na drewniane schody zabiegowe musimy stanąć przed decyzją wyboru podstopnic i balustrady. Schody zabiegowe mogą być wykonane w połączeniu drewnianych stopni i drewnianych lub białych podstopnic z płyty MDF. Do schodów zabiegowych możemy wykonać balustrady ze stali, szkła, drewna lub w połączeniu tych komponentów. Warto dodać, że podstopnice wykonane z płyty MDF są odporne na uszkodzenia mechaniczne i łatwe w użytkowaniu. Zazwyczaj schody zabiegowe wykonywane są wraz z klasycznymi balustradami stalowo drewnianymi lub z balustradą stalową typu „harfa”.