Ile kosztują schody drewniane?

Koszt wykonania drewnianych schodów może różnić się w zależności od wielu czynników, takich jak rodzaj drewna, projekt schodów, lokalizacja, wielkość projektu, jakość wykonania, dostępność materiałów oraz lokalne stawki pracownicze.

Ogólnie rzecz biorąc, koszt produkcji i montażu schodów drewnianych może być obliczany na podstawie różnych czynników, w tym:

Materiały użyte do produkcji schodów drewnianych i balustrad:

Nasi klienci mają do wyboru dwa gatunki drewna pochodzenia polskiego: DĄB lub JESION
Obydwa gatunki są bardzo wytrzymałe i bardzo dobrze sprawdzają się w codziennym użytkowaniu w domach lub mieszkaniach. Drewno dębowe ze względu na swoją popularność i wyjątkowość jest droższe w porównaniu z drewnem jesionowym.

cena schodów drewnianych
ile kosztują schody drewniane?

Powłoka zabezpieczająca schody drewniane:

Do zabezpieczenia drewna możemy użyć tańszych jak i droższych olejów, bejc lub lakierów. Rozbieżności pomiędzy cenami tych produktów są bardzo duże i przekładają się na ich wygląd, trwałość a przede wszystkim na późniejszą impregnację i możliwość odnowienia owej powierzchni. Oleje firmy VESTING na które decyduje się bardzo duża liczba klientów są drogie ale charakteryzują się wysoką wytrzymałością, pozwalają na swobodne oddychanie drewna i są łatwe w impregnacji. Oleje VESTING utwardzane są specjalistycznymi lampami w technologii UV, dzięki czemu drewno jest odporne na zmianę barwy przy dużym nasłonecznieniu.

Materiał użyty na produkcję podstopnic:

Podstopnice w schodach drewnianych wykonane mogą być na wiele sposobów – w wersji drewnianej, wykonanych z białej płyty MDF lub połączenia MDF ze szkłem lacobel. Różnica cen pomiędzy tymi materiałami ma wpływ na końcową kwotę zlecenia.

koszt schodów dywanowych
koszt balustrad

Balustrady na schody – materiały

Cena całego kompletu schodów drewnianych wiąże się również z wyborem materiałów użytych do produkcji balustrad na schodach i antresoli. Dostępne są barierki stalowe, szklane, drewniane lub w połączeniu kilku tych komponentów. Balustrada im bardziej skomplikowana tym droższa, na cenę wpływa też ilość materiału użytego do produckcji balustrady oraz sposób jej zabezpieczenia. Można zabezpieczyć ją w dwóch wersjach – tańszej (malowana farbą natryskowo) lub droższej malowanej proszkowo. Sposób zabezpieczenia powierzchni balustrady jest bardzo ważny – ma ona wpływ na późniejszą eksploatację.

Model schodów:

Model schodów ma bardzo duży wpływ na cenę schodów drewnianych. Wyróżniamy schody dywanowe jak i klasyczne z kapinosem. Bardzo ważnym czynnikiem jest nakład pracy przy produkcji jak i montażu takich schodów. Na cenę wpływa też:
-układ schodów (proste, zabiegowe, ze spocznikiem)
-wymiary schodów
-odległość budowy od firmy

cena schodów dębowych

Montaż i materiały użyte do zamocowania schodów:

Montaż schodów drewnianych jest zazwyczaj kompleksowym procesem, który wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Poniżej przedstawiam ogólny przegląd kroków, które są często wykonywane podczas montażu schodów drewnianych:

Pomiary i planowanie: Pierwszym krokiem jest dokładne zmierzenie miejsca, gdzie będą montowane schody. Należy również przemyśleć i zaplanować rodzaj schodów oraz ich rozmiar i kształt, zgodnie z dostępną przestrzenią i preferencjami klienta. Zwieńczeniem tego procesu jest wykonanie odpowiedniego projektu, który przekłada się na czas pracy podczas montażu. Nasza firma montuje schody w przeciągu dwóch maksymalnie trzech dni.

Przygotowanie miejsca montażu: Miejsce, gdzie będą montowane schody, musi być odpowiednio przygotowane. Oznacza to usunięcie wszelkich przeszkód i przygotowanie podłoża, na którym zostaną zamontowane.

Instalacja stopni i podstopnic: Stopnie i podstopnice są montowane w odpowiednich odstępach i kątach, aby stworzyć schody o właściwej wysokości i głębokości. Procesem wpływającym na cenę schodów jest wybór pomiędzy montażem na specjalnych kotwach mocowanych w betonie lub tradycyjnym układaniem schodów na podkładkach drewnianych. Montaż na kotwach jest procesem bardziej wymagającym a przede wszystkim czasochłonnym jak i zwiększającym cenę poprzez użycie lepszych materiałów i pianoklejów (dla porównania – występują kleje w formie poliuretanowej, których cena za sztukę wynosi dwukrotność zwykłej piany).

Montaż schodów na kotwach zapewnia sztywność i odporność przede wszystkim na czas – piana po kilku latach potrafi się utleniać i zmniejszać swoją objętość, proces ten może powodować ruszanie się i skrzypienie schodów.

Ważne jest, aby montaż schodów drewnianych był przeprowadzony zgodnie z odpowiednimi przepisami budowlanymi i normami bezpieczeństwa. Nasza firma dokłada wszelkich starań aby każdy komplet schodów był wykonany zgodnie ze sztuką a schody wyglądały schludnie i estetycznie.